haos
Karambol u Južnoj Koreji! Predsednik opkoljen u rezidenciji, stotine ljudi ga brane!
Sud je početkom nedelje prvi put u istoriji ove zemlje odobrio nalog za hapšenje predsednika koji je još uvek u mandatu
Vlasti u Južnoj Koreji nisu uspele da uhapse predsednika Jun Suk Jeola u petak, nakon višečasovnih pokušaja koje su osujetili obezbeđenje i okupljene pristalice.
Oko 80 pripadnika policije i Kancelarije za istraživanje korupcije (CIO) ušlo je u predsednički rezidencijalni kompleks, ali su ih obezbeđenje i okupljeni narod sprečili da uhapse predsednika.
Jun Suk Jeol je Južnu Koreju gurnuo u politički haos nakon što je proglasio vanredno stanje početkom decembra, koje je ubrzo ukinuto. Vlasti ga traže zbog ispitivanja u okviru više istraga, a među slučajevima je i podsticanje na pobunu, što je u Južnoj Koreji zločin kažnjiv doživotnom, ili čak smrtnom kaznom.
Sud je početkom nedelje prvi put u istoriji ove zemlje odobrio nalog za hapšenje predsednika koji je još uvek u mandatu. Njegov tim je odgovorio da je nalog nevažeći i protivzakonit, a obezbeđenje predsednika saopštilo je da će preduzeti sve mere da ga odbrani.
Ako bude bio uhapšen, Jun na osnovu ovog naloga može da bude zadržan na ispitivanju do 48 časova. Tokom tog perioda, CIO bi morao da podnese još jedan nalog da bi bio zadržan duže.
Jun je početkom decembra proglasio vanredno stanje, zbog čega su čak i članovi njegove partije u parlamentu glasali da bude opozvan sa mesta predsednika. CIO je saopštio da se predsednik, koji je i sam bio tužilac, nije odazvao na tri poziva da razgovara i sarađuje sa vlastima.
Jun važi za konzervativnog predsednika koji neguje dobre odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, dok "nema milosti" prema Kini i Severnoj Koreji, prenosi "Si-En-En".
Vlasti su nakon neuspešnog pokušaja hapšenja kratko saopštile da žale što predsednik nije ispoštovao proceduru i zakon, i da će uskoro odlučiti o daljim koracima.
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!